Money
Math
Money starts at 1 and continues till grade 5.
QuestionsToday has an evolving set of questions to continuously challenge students so that their knowledge grows in Money.
How you perform is determined by your score and the time you take.
When you play a quiz, your answers are evaluated in concept instead of actual words and definitions used.
See sample questions for grade 5
A book costs $8.99. You pay with a $10 bill. What is your change?
If a toy costs $12.50 and you pay with a $20 bill, how much change should you get back?
If you buy 2 items for $3.50 each, how much do you spend?
If you buy 3 pencils at $0.45 each, how much do you spend in total?
If you buy 4 candies at $0.35 each, how much do you spend?
If you buy 5 apples at $0.60 each, how much do you spend?
If you buy a notebook for $2.75 and a pen for $1.20, what is the total cost?
If you buy a sandwich for $4.25 and a juice for $1.75, what is the total cost?
Which of the following is the correct way to write fifty dollars and twenty-five cents? (1) $50.25 (2) $25.50 (3) $50.52 (4) $25.05
Which of the following is the correct way to write ninety-nine cents? (1) $0.99 (2) $9.90 (3) $0.09 (4) $9.09
Which of the following is the correct way to write one cent? (1) $0.01 (2) $1.00 (3) $0.10 (4) $0.11
Which of the following is the correct way to write one hundred and five dollars? (1) $105.00 (2) $100.50 (3) $10.50 (4) $150.00
Fill in the blank: $10 - $4.75 = $______
Fill in the blank: $12.00 divided equally among 3 people gives each person $______.
Fill in the blank: $2.75 is the same as ______ cents.
Fill in the blank: $3.20 + $2.80 = $______
If you have $5.00 and you want to buy a toy that costs $6.25, do you have enough money?
True or False: 1 cent is the same as $0.01.
True or False: 1 dollar is always worth more than 100 cents.
True or False: 100 cents make 1 dollar.
